dekorace dekorace
Obrazek morčete

Morčecí Web - nemoce morčat

První příznaky nemocí morčete..

Z úplně zdravého morčete se může během pár dní stát velmi závažně nemocné zvířátko, o které je nutné postarat. Některé lehčí nemoci je možné vyléčit svépomocí avšak pokud si nejsme jistí, zda dokážeme morčátku pomoci, je třeba vyhledat veterináře, který se o morčátko postará. V případě zanedbání některých onemocnění morčat domácích může jejich život snadno skončit. Stejně jako u člověka, je u morčátek nejdůležitější podchytit chorobu co nejdříve a co nejdříve také začít s její léčbou.

Výčet příznaků

Ač se na první pohled může zdát, že je morče téměř v pořádku, je třeba si všímat především změn chování morčete. Pokud je morče většinu doby hravé, aktivní, plné chudi jíst a pít a "z ničeho nic" se chování morčátka změní, je třeba zpozornět hledat příčinu této změny a především nenechat nic náhodě.

Anorexie

Pokud morčata přestanou jíst jedná se u nich o velmi vážný příznak, že je něco špatně.. Už po 16 až 20 hodinách nejedení morčete může začít docházet k selhávání jater morčete. U morčat se jedná o jeden z nejvýznamnějších příznaků onemocnění. Pokud morče "nepřinutíte" pozřít ani jeho oblíbenou potravu (pampelišky, jablka, mrkev nebo čerstvou trávu) je třeba vyhledat veterináře.

Nadýmání morčete

Pokud se na Vašem morčátku objeví otoky a jeví se jako nafouklé (lehkým poklepáním na jeho bříško zjistíte, zda se ozývá dutý zvuk), ihned vyhledejte zvěrolékaře. Jedná se o jednu poměrně častých příčin smrti morčat.

Oběhové problémy

Pokud morče evidentě ztěžka dýchá, má namodralý čumák a rty s největší pravděpodobností se jedná o příznaky srdečních problémů morčete. V tomto případě je též traba vyhledat veterináře, který zajistí morčátku potřebnou péči. Veterinář přidělí zvířátku kyslík a jsou mu podány léky, které prodlouží jeho život.

Průjem

V případě, že se jedná o těžký průjem a morče sedí bezradně v rohu klece neaktivní a nadmuté, je opět třeba vyhledat lékaře.

Pokud se jedná o lehčí formu průjmu, která je způsobena například konzumací většího množství ovoce a zeleniny, není třeba vyhledávat veterináře, ale je potřeba neprodleně odebrat ovoce a zeleninu morčeti a servírovat mu pouze suchou potravu jako je například seno, granule nebo tvrdý suchý chléb.

Otrava morčete

Opět se jedná o jednu z nejčastějších příčin úmrtí morčat. Příznakem otravy může být například nezvyklé polehávání morčete, změna barvy jeho kůže a celková malátnost zvířátka, to vše v závislosti na typu otravy. Nejčastější příčinou otravy morčat je snědení jedovaté rostliny nebo podání lidských léků morčeti. Většina lidských léků působí na morčata naprosto rozdílným způsobem oproti lidem a podání lidského léku může morčeti způsobit smrt!

Další příznaky

Morčátko nejí a nemá skoro žádnou stolici - Může mít zácpu, která je často důsledkem toho, že je strava moc suchá. Zkuste mu den či dva dávat více zeleniny a ujistěte se, že má čerstvou vodu. Když mu nebude lépe odvezte morčátko k veterináři.

Stolice je měkka či tekutá a kysele smrdí - Morčátko má tekutou stolici. Jde o vážnější onemocnění než zácpa. Pokud je jinak v pohodě mohlo sežrat něco co mu nesedlo. Vemte mu všechno jídlo mimo sena a pár dobře umytých pampeliškových listů a dejte mu velké množství čerstvé vody. Zavolejte veterináři a poproste o radu. Morčátko Může mít nějakou nákaza a v takovém případě se musí ihned léčit.

V kožíšku se vytvářejí lysá místa a morčátko se drápe - To je zpravidla je důsledkem roztočů. Veterinář Vám dá radu, jak jej uzdravit. Prvními symptomy roztočů jsou malá zvýšená místa v srsti. Pokožka potom začne být suchá, olupuje se a srst začne padat.

Morčátku vytéká z nosánku kýchá a nahlas dýchá - morčátko Může mít zánět podobný lidské rýmě, což Může vést až k zápalu plic. Rychle přesuňte klec do domu či do bytu. Místnost by měla být vyhřátá alespoň na 20°C. Když mu do 24 hodin nebude lépe odvezte morčátko k veterináři. Když má bolavé a slzící obě oči odvezte morčátko k veterináři. Může mít oční zánět.

Morčátko má bolavé a slzící či zastřená očka - Pokud je bolící jenom jedno očko mohl se mu do něj zapíchnout kousek sena. Jemně mu ho omyjte vatovým tamponem navlhčeným v teplé vodě (převařte ji a nechte vychladnout). Když je očko zastřené může být podrápané a je třeba jej ošetřit protože z podrápání se může vzniknout vřed. Z toho důvodu odvezte morčátko k veterináři ihned.

Přerostlé drápy - drápy morčátka můžou vyrůst natolik, že se zakroutí dolů a pro morčátko potom může být chůze nepříjemná. Je dobré, když drápky ustříhne zvěrolékař, protože když se to udělá špatně nadělá to zvířátku mnoho nepříjemnosti.

Přerostlé zuby - Morčátku vyrůstají zuby celý život. Musí mít tvrdší klacky, které by mělo mít možnost hryzat a tím si je brousit, jinak mu můžou vyrůst do takových rozměrů, že nemá možnost pořádně papat. Když to bude nezbytné veterinář Morčátku zuby citlivě obrousí.
Vyrobeno xkoss07@vse.cz