dekorace dekorace
Obrazek morčete

Morčecí Web

Měli byste vědět o morčeti domácím..

Čím se zabývat před koupí a při koupi morčete domácího?

Před koupí morčete

roztomilé mazlící se morče
  • Zjistěte, zda někdo z rodiny nebo někdo blízký rodině (myšleno častý návštěvník v domácnosti) není alergický na zvířecí chlupy.
  • Zamyslete se nad budoucím vztahem morčete se současnými zvířecími obyvateli domácnosti (s kočkami, se psy..)
  • Zvažte máte-li dost času zvířeti se věnovat. Morčata jsou zvířata společenská a bez lidské péče se dlouho neobejdou!

Při nákupu morčete

Kupujete-li si dvě a více morčat zjistěte včas jakého jsou pohlaví. Jedná-li se opár budou mít mladé (což u nedospělých jedinců není vhodné).

Morče, které si chcete koupit by mělo mít čisté oči (pozor, morčata bývají často slepá), mělo by mít čistou srst (bez vší, lupů a jiných parazitů) bez lysin, mělo by se bez problémů hýbat a mělo by mít tuhé bobky. Bývá lepší kupovat si mladé morče, ale ani starší jedinci většinou nemají problém se přizpůsobit novému prostředí. Myslete na to, že dva samečci ve skupině se budou spolu prát.

Po nákupu morčete

Morče je klidnější zvíře, ale to neznamená, že jen spí a jí. Morčata jsou zvídavá a rádi něco prozkoumávají a ohlodávají, proto pozor na dráty s elektřinou, igelitové tažky, okraje koberců a různé jiné radovánky, které by mohli Vašemu miláčkovi i vám způsobit újmu.

Morčata spolu komunikují (i když jsou o samotě). Běžně vydávají krátké nízké zvuky, pokud něco chtějí pískají. Pokud se potkají dva samečci cvakají na sebe zuby (ovšem nejen samečci mezi sebou na sebe cvakají zuby). Samečci před samičkami vrčí a tancují.

Čím morče krmit?

Morčátka jsou od přírody bíložravci a nebylo by nejmoudřejší je krmit jakoukoliv potravou. Pokud však nechcete utrácet velké množství peněz za různé granule určené těmto malým roztomilým hlodavcům můžete zařadit do jejich jídelníčku například:

Seno – je jako krmivo nepostradatelné v zimě, pokud ho máte dost můžete ho používat jako podestýlku.
Obilí – (vločky, ječmen, pšenice, slunečnice ap.) u morčat jsou oblíbené, ale vedou k přírůstku na váze, proto s nimi pozor.
Pití – při krmení senem je nutné, v létě kdy je dost tekutin v trávě není nezbytností.
Tvrdé pečivo, větve ovocných stromů – slouží jako pouchoutka i k broušení zubů.

POZOR ! Morčata jsou velmi citlivá na nedostatek vitamínu C, proto je třeba jim dodávat potravu s dostatkem tohoto vitamínu nejlépe čerstvou zeleninu a ovocem, v létě postačí čerstvě natrhaná tráva. Nemáte-li tyto možnosti je potřeba čas od času kapnout se vitamin C do vody, kterou morčátka pijí.
Vyrobeno xkoss07@vse.cz